Ako si vybrať elektrickú kolobežku?

Elektrické kolobežky sa v posledných rokoch tešia stále väčšej obľube. Obzvlášť v mestách predstavujú skvelú a najmä ekologickú alternatívu k tradičným formám dopravy, vďaka ktorej sa elegantne vyhnete dopravným zápcham. Elektrická kolobežka vás rýchlo a efektívne dopraví do cieľa a vďaka praktickým rozmerom a skladaciemu rámu je naozaj jednoduché s ňou manipulovať. Cesta do práce, na nákup či výlet sa tak razom stáva zábavou.

Ak ste sa aj vy rozhodli pre kúpu elektrickej kolobežky, no strácate prehľad v množstve rôznych výrobcov a modelov, nasledujúce riadky sú určené práve vám. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa a vybrať si tú správnu kolobežku pre vaše potreby.

 

Kritériá výberu elektrickej kolobežky

Pri výbere vhodnej elektrickej kolobežky je v prvom rade dôležité zamyslieť sa nad vašimi potrebami a očakávaniami. Účel, na aký chcete kolobežku používať by vám mal dať základnú predstavu o tom, aký typ kolobežky je pre vás ideálny. Na občasnú zábavu spravidla postačujú kolobežky z nižšej cenovej kategórie, no na každodenné cestovanie do práce by ste sa mali poobhliadnuť po kvalitnejších a výkonnejších modeloch. Nasledujúce body by ste pri rozhodovaní určite nemali opomenúť.

 

Pevná konštrukcia je základ

Robustnosť a kvalita spracovania samotného rámu kolobežky je veľmi dôležitým faktorom z hľadiska bezpečnosti jazdy, nakoľko je neustále namáhaný tak samotnou váhou jazdca, ako aj vibráciami z terénu. Väčšina dostupných kolobežiek je vyrábaných z ocele alebo odľahčených zliatin hliníka. Oba tieto materiály sú relatívne bezpečné, rozdiel je však v hmotnosti. Pre občasné používanie si vystačíte aj s oceľovou konštrukciou, no ak plánujete kolobežku využívať a prenášať častejšie, mali by ste siahnuť po ľahších hliníkových rámoch.

Robustnosť a spracovanie rámu následne vplýva aj na nosnosť samotnej kolobežky. Najčastejšie sa stretávame s maximálnou nosnosťou v rozmedzí 100 - 150 kg. Tu sa treba zamyslieť, pre koho je kolobežka určená. Pre deti spravidla postačuje nižšia nosnosť ako pre dospelých.

Väčšina rámov elektrických kolobežiek je vybavených skladacím mechanizmom pre jednoduchú a praktickú manipuláciu. Pred kúpou je vždy dobré sa oboznámiť s princípom skladacieho mechanizmu a jeho odolnosťou.

 

Väčšia batéria vás odvezie ďalej

Dojazd elektrickej kolobežky na jedno nabitie závisí predovšetkým od kapacity batérie, ktorou kolobežka disponuje. Pri výbere teda rozhodne venujte čas porovnaniu dojazdov a kapacity batérií (Ah) jednotlivých kolobežiek a vyberte si takú, ktorá bude spĺňať vaše požiadavky. Niektoré kolobežky dovoľujú po vybití batérie pokračovať v jazde aj klasickým odrážaním. Väčšina elektrických kolobežiek ponúka dojazd v rozpätí 20 - 50 km, čo by vám na mestské vozenie malo s prehľadom postačovať. Pre tých najnáročnejších však niektoré kolobežky ponúkajú dojazd až 70km.

 

Aký výkon motora je postačujúci?

Pri výkone elektrických kolobežiek spravidla platí - čím vyšší výkon, tým lepšia akcelerácia a maximálna rýchlosť kolobežky. Zároveň je potrebné pripomenúť, že na akceleráciu a výkon kolobežky priamo vplýva aj hmotnosť jazdca. Čím je jazdec ťažší, tým výkonnejší motor bude potrebovať na svižnú jazdu a tiež jazdu do kopca. Väčšina motorov elektrických kolobežiek ponúka výkon medzi 200 - 500 W, no nájdu sa aj extra výkonné 700 W motory. V súčasnej dobe sú v ponuke 2 typy motorov - reťazové a nábojové, ktoré sú integrované priamo do kolesa kolobežky, čím majiteľovi odpadá nutnosť starostlivosti a údržby reťaze.

 

Na kolesách záleží

Elektrické kolobežky zväčša ponúkajú na výber 2 druhy kolies - nafukovacie a bezdušové. Hlavnou výhodou bezdušových kolies je fakt, že vám s nimi nehrozí defekt a nemusíte si robiť starosti s ich dofukovaním. Sú však vyrobené z pevného materiálu a po ich opotrebovaní je nutné ich vymeniť. Bezdušové kolesá sú zároveň o poznanie menej pohodlné a je preto vhodné, ak je takáto kolobežka odpružená. Nafukovacie kolesá sa dokážu prispôsobiť terénu a do veľkej miery pomáhajú tlmiť nerovnosti a pohlcovať vibrácie. Jazda na nich je tak citeľne pohodlnejšia.

Čo sa veľkosti kolies týka, v zásade platí pravidlo - čím väčší priemer kolesa, tým je kolobežka stabilnejšia a zároveň bezpečnejšia. Pri menších kolesách je tiež vyššie riziko zaseknutia kolesa pri nerovnostiach (napríklad štrk).

 

Kvalitné brzdy skrotia aj výkonný motor

Jednou z najdôležitejších súčastí týkajúcich sa bezpečnosti elektrokolobežky sú samozrejme brzdy. Pri výbere môžete natrafiť dovedna na 3 typy bŕzd. Prvým typom je mechanická tzv. nášľapná brzda - ktorá je súčasťou zadného blatníka. Takouto brzdou ste kedykoľvek schopní kolobežku okamžite zastaviť. Druhým typom sú klasické bubnové resp. kotúčové brzdy, ktoré fungujú na rovnakom princípe ako na bicykli a ovládajú sa páčkou na riadidlách. Posledným používaným typom je zabudovaná elektrická brzda, pri ktorej však treba počítať so zotrvačnosťou - je vhodná skôr na spomalenie ako na okamžité zastavenie kolobežky. V prípade bežného mestského jazdenia vám bude postačovať mechanická brzda, prípadne jej kombinácia s elektrickou. Ak ale plánujete kolobežku využívať aj na športové a rekreačné účely, vhodnejšie je investovať do kotúčovej brzdy.

 

Výbava môže rozhodnúť

Po zvážení všetkých hore uvedených parametrov vám následne s výberom tej správnej kolobežky môže dopomôcť často podceňovaná dodatočná výbava. Mnohé kolobežky sú tiež vybavené predným a zadným (niektoré aj brzdovým) svetlom. Vďaka tomu vám následne odpadá starosť zabezpečiť si vhodné osvetlenie, ak sa rozhodnete cestovať po zotmení. Veľmi komfortným prvkom výbavy mnohých kolobežiek je tiež tempomat, ktorý bude udržiavať vami zvolenú rýchlosť bez nutnosti držania páčky, prípadne možnosť nastavenia viacerých jazdných režimov. Viacero výrobcov svoje kolobežky vybavilo aj USB portom pre jednoduché pripojenie a nabíjanie mobilných zariadení. To môže prísť vhod najmä pri dlhších výletoch. V neposlednom rade je tiež dôležite spomenúť, že mnoho elektrických kolobežiek disponuje pre čo najpohodlnejší jazdný zážitok predným, prípadne aj zadným tlmičom. V týchto prípadoch sa už bavíme o naozaj príjemnom a komfortnom cestovaní.

Veríme, že vám tieto riadky pomôžu rozhodnúť sa a vybrať si tú správnu kolobežku, ktorá bude spĺňať všetky vaše požiadavky. Aj keď sú elektrické kolobežky na trhu iba niekoľko rokov, už dnes predstavujú značnú časť elektromobility najmä v mestách. Ak potrebujete ďalšie informácie ohľadom nami ponúkaných kolobežiek, sme vám kedykoľvek k dispozícií na uvedených kontaktoch: