Ako si vybrať Slackline?

Ako si vybrať Slackline?

Potrebujete poradiť s výberom Slackline? Nasledujúce riadky sú určené práve Vám.

Slackline sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším športom aj v našich končinách. Jedná sa o chodenie, balansovanie a pri pokročilejśích užívateľoch aj o skákanie na pružnom popruhu napnutom spravidla medzi dvoma stromami. Existujú však aj konštrukcie, ktoré vám dovolia napnúť popruh i na miestach, kde stromy nemáte k dispozícii.

Okrem zábavy je slackline tiež skvelou pomôckou na tréning rovnováhy a koordinácie pohybov a chôdza na ňom má veľmi pozitívny vplyv na posilnenie celého stredu tela a vnútorného stabilizačného systému. Práve vďaka tomu je slackline výborným pomocníkom pri rôznych rehabilitáciách a posilňovacích cvičeniach.

Ako si však vybrať vhodný slackline? Výber toho správneho popruhu je veľmi dôležitý a práve preto sme pre vás pripravili niekoľko praktických tipov, ako sa pri výbere rozhodovať.

Širší popruh na triky

Jedným zo základných parametrov pri výbere slackline je šírka popruhu. Vo väčšine prípadov rozlišujeme dve základné šírky popruhov: 25mm (jednopalcové) a 50mm (dvojpalcové) popruhy. Jednopalcové popruhy sú vhodné predovšetkým na chôdzu a prácu s rovnováhou, pričom na dĺžke popruhu nezáleží. Šírka 50mm je vhodná pre kratšie, dynamické popruhy (do 30m) a je ideálna pre ľudí, ktorí chcú na slackline okrem chôdze skúšať aj rôzne triky či freestyle.

Na dĺžke záleží

Prí výbere správnej dĺžky popruhu sa taktiež musíte zamyslieť nad tým, ako chcete slackline využívať. Ak chcete so slackline trénovať svoju obratnosť a skúšať rôzne triky či saltá, vyberte si popruh s dĺžkou medzi 10 - 30m. Popruh kratší ako 10 metrov by totiž nebol dostatočne pružný a lajny dlhšie ako 30 metrov môžu byť pružné až príliš. Na chôdzu a tréning rovnováhy vám rovnako dobre poslúžia krátke i dlhšie popruhy (longline).

Slackline podľa spôsobu použitia

Z hľadiska spôsobu využívania delíme slackline do 4 základných kategórií.

  • Lowline: spravidla kratšie popruhy (do 20-30m) určené na napínanie nižšie nad zemou s dostatočnou pružnosťou na vykonávanie najrôznejších trikov.
  • Highline: dlhšie a pevnejšie laná natiahnuté vysoko nad zemou.
  • Longline: ako už samotný názov napovedá, jedná sa o dlhé, menej pružné laná natiahnuté na veľké vzdialenosti.
  • Waterline: metóda využívania slackline rôznych dĺžok a pružností natiahnutých nad vodnou hladinou.

Okrem klasického upínania však existujú aj varianty popruhov určené na napínanie bez možnosti uchytenia o stromy - tzv. Independence kit a tiež krátke slackline konštrukcie určené predovšetkým na cvičenie v interiéroch - SlackRack.

Pre čo najjednoduchšie rozhodovanie sme vám v rámci nami ponúkaných popruhov pripravili rozdelenie do skupín podľa náročnosti a spôsobu využitia.

Trickline

Popruhy s vysokou dynamikou v ťahu. To znamená, že pri poskočení na tomto slacku sa dočkáte výbornej odozvy, podobne ako pri skákaní na trampolíne. Ideálna voľba v prípade, ak chcete robiť rôzne dynamické kúsky ako je vidieť vo väčšine videí.

Začiatočnícke a detské slackline

Popruhy určené najmä deťom. Tieto lajny sú pravý opak Trickline a sú teda pomerne statické. Výhoda spočíva vo vyššej stabilite pri prvých neistých krokoch a taktiež možnosti napnúť ich nižšie nad zemou. Pri záťaži totiž neklesnú tak nízko ako dynamické popruhy, a tým predídete stretu lajny so zemou.

Univerzálne slackline

Výborná voľba pre väčšinu zákazníkov. Tieto popruhy sú zlatá stredná cesta a zaručujú zábavu pre všetky vekové kategórie. Bez obáv si môžete kúpiť jeden z týchto produktov a nič tým nepokazíte. Na týchto lajnách sa výborne učia prvé kroky a zvládnete na nich aj svoje prvé, či už statické alebo dynamické triky. Ak sa pýtate, prečo je Equilibrium Balance užší ako Gibbon Classic, je to z toho dôvodu, že je viac zameraný na chôdzu a statické triky.

Fitness slackline

Každý, kto už skúsil slackline, si určite všimol neuveriteľnú pohybovú rôznorodosť tohto športu. Udržať sa na lajne vyžaduje zapojenie mnohých svalov a precvičí tak vaše telo z každej strany. Práve pre tých, ktorí sa rozhodli využiť slackline týmto spôsobom sú určené výrobky zo série Fitness. Fitness upgrade vám umožní premeniť ľubovoľný slackline na fitness pomôcku, prípadne si môžete zakúpiť kompletný set Gibbon Fitness line.

Slackline na cesty

Odľahčené sady sú určené hlavne tým, ktorí chcú svoje lajny brať na túry, alebo len hľadajú ľahší a praktickejší set. Výborný univerzálny popruh Gibbon Travel vás určite nesklame.

Longline

Chcete po slackline hlavne chodiť, lákajú vás väčšie výzvy a hľadáte lajnu, ktorá ponúka čosi viac? Našli ste čo hľadáte. Gibbon Flowline je výnimočný popruh, ktorý si priam pýta, aby ste ho napli len trochu a skúsili si balancovanie na voľnej lajne - úplne iný zážitok.

Veríme, že vám náš praktický sprievodca svetom slackline pomôže sa správne rozhodnúť. Nech už si zvolíte akýkoľvek slackline, rozhodne oceníte pohybovú rôznorodosť tohto športu a nové výzvy, ktoré so sebou prináša. Ak si však ani po prečítaní tohto článku nieste istí výberom, neváhajte nás kontaktovať, veľmi radi vám poradíme.