Čo je to footbag?

Čo je to footbag?

Čo je to FOOTBAG?

Footbag, Hacky-sack, Hekis alebo Hakisak, akokoľvek to nazvete, každý vie o čo ide. Neustále rastúci šport, ktorý má silnú fanúšikovskú základňu najmä v Európe a Severnej Amerike. Už od 70-tych rokov sa hraje ako súťažný ale najmä rekreačný šport po celom svete. Zábavná hra zbližuje ľudí v parku, na plážach alebo na ulici a preto je tak milovaná.

Hacky Sack je malý pletený alebo textilne ušitý vankúšik naplnený peletami, ktorý je mäkký a ľahunký. Ak aj vám mamka ušila z ponožky podomácky vyrobený footbag naplnený ryžou, tak ste zároveň okúsili aj históriu jeho vzniku. Na footbagu je krásne práve to, aký je jednoduchý, malý a koľko skvelých chvíľ s ním dokáže človek kdekoľvek zažiť. Ak je  Hekis pletený, tak držíte v ruke dokonca aj malé umelecké dielko.

História Footbag a názov Hacky Sack

Korene footbag hry siahajú ďaleko do dynastie antickej Číny, kedy si ľudia kopali ľahký predmet naplnený vlasmi, z ktorého trčali pierka. Hra prežila dodnes a môžete ju vidieť hrať ľudí na niektorých miestach Ázie pod názvom shuttlecock. Alebo sepak takhraw, tradičný národný šport Malajzie podobný princípu footbag, kedy dutá bambusová lopta hráčom nemôže spadnúť na zem.

Ak sa však spoja dlhé chvíle strávené vonku s priateľmi, inšpirácia od iných kultúr a ľudská kreativita, vždy vznikne niečo nové. Podobne je tomu tak aj v prípade hacky sack loptičky. John Stalberger (futbalitsta) a Mike Marshall si v roku 1972 začali kopať vrecko naplnené fazuľkou, po tom, čo sa John zotavoval zo zranenia kolena. Mike princíp hry predstavil Johnovi po tom, čo sa inšpiroval z podobných hier na jeho cestách po Ázii. 

Šlo o kopanie si ľahkého predmetu, s cieľom udržať ho čo najdlhšie vo vzduchu za použitia časti tela okrem rúk a nakoniec tento predmet kopnúť alebo inak odovzdať druhému hráčovi. Po uzdravení sa John a Mike pustili do výroby a skúšali vytvárať niekoľko verzií. Predmet slangovo pomenovávali tak, že ''hekujú vrecko'' - ''hack a sack''. 

Po Mikeovej smrti John pokračoval vo výrobe a predaji loptičiek v lokálnych športových obchodoch v Portlande a vďaka úspechu si patentoval Hacky Sack v roku 1979. Práva od neho kúpila nadnárodná spoločnosť Wham-O a rozbehol sa tak marketingový boom, ktorý šport dostal do povedomia masám.