Čo je to discgolf?

Čo je to discgolf?

Čo je to DISCGOLF

Predstavujeme vám extrémne návykovú hru, ktorá sa s rozmachom zdravého životného štýlu, rekreačných športov a fyzických aktivít teší vysokej obľube po celom svete. Discgolf môžu hrať všetky vekové skupiny bez rozdielu, v skupine aj samostatne, pravidlá sú jednoduché a zábava či oddych, ktoré pri hre zažijete, sú zaručené. 

História discgolf

Prvá zaznamenaná hra discgolfu sa datuje do roku 1926. V Kanade si vtedy skupina ľudí okolo Ronalda Gibsona hádzala plechový disk do kruhu vyznačenom v piesku. Hru volali Tin Lid Golf, no po tom, čo vyrástli a ich cesty sa rozišli hra zapadla prachom. 

Oživenie hry prišlo s frisbee šialenstvom, ktoré v 50-tych rokoch zasiahlo celé Spojené štáty. Kevin Donelly začal hrať tzv. Street Frisbee golf a organizoval detské turnaje, kde princípom hry bolo hodiť frisbee do košov vytvorených vďaka hula hoops hračkám. 

Hra sa vďaka popularite u detí dostala do hľadáčika sponzorov a tak sa celoštátny turnaj organizoval pod hlavičkou najväčšieho výrobcu hračiek tej doby, spoločnosti Wham-O. Svojou prítomnosťou poctil súťaž aj vynálezca frisbee p. Morrison.

Moderná história discgolfu

Neexistuje konkrétne meno človeka, ktoré sa dá označiť za vynálezcu discgolfu. Šport sa vyvíjal na rôznych miestach v rovnaký čas, preto možno označiť iba priekopníkov, ktorí formovali discgolf do podoby, ktorú poznáme dnes. Medzi takých patria napríklad bratia Jim a John Palneroví.

Bratia netušili, že už v tom čase, ako oni hrávali svoju verziu hry a organizovali súťaže, sa niekde inde budovala a štandardizovala oficiálna podoba hry za spolupráci Eda Headricka a výrobcu hračiek Wham-O. Práve Ed bol prvý, kto predstavil a do hry zaviedol tzv. disc pole hole, teda terč, alebo kôš z reťazí, do ktorého sa disk hádže.

Ed Headrick založil Medzinárodnú asociáciu pre frisbee (IFA), hodil ochrannú známku na názov Disc Golf a patentoval Disc Pole Hole ako nástroj, zložený zo zaveseného koša z reťazí, ktorý má byť súčasťou celej hry.

Zvláštna zaujímavosť

Posledným želaním Eda Headricka, ktorý zomrel v roku 2002 bolo, aby bol jeho popol zakomponovaný do výroby limitovaného počtu diskov. Okrem toho, že disky dostala jeho najbližšia rodina a okruh priateľov, sa disky predávali a výťažok z predaja sa použil na podporu fungovania Disc Golf múzea v štáte Georgia.

Za málo peňazí, veľa muziky

Na discgolfe je úžasné to, že je to finančne nenáročný šport, ktorý ale so sebou nesie množstvo benefitov v oblasti fyzického a psychického zdravia.

Discgolf je fantastický spôsob, ako môžete s priateľmi a rodinou tráviť čas, no zároveň sú športovci, ktorý hru zobrali vážne a dnes súťažia, trénujú a vyhrávajú oficiálne medzinárodne súťaže. Akokoľvek sa rozhodnete, discgolf určite vyskúšajte, málokto to oľutoval.